Loading...

පසුගිය සඳුදා සවස ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ මන්ත්‍රීන් 21 දෙනාගේ කණ්ඩායම මෛත්‍රී ජනාධිපතිවරයා මුණගැසුණි. එහිදී නිමල් සිරිපාල හිටපු අමාත්‍යවරයා යෝජනා කළේ එ.ජා.ප රජයට නැවතත් සහාය දෙමු කියාය. එසේ කොට අමාත්‍ය පදවි කිහිපයක් එ.ජ.නි.සයට ලබාගත හැකි යැයිද නිමල් කීය. එහෙත් ජනාධිපතිවරයා එයට තරයේම සිය විරෝධය පළ කළේය. ඉන් අනතුරුව ඔහු මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට දෙන්නට යෝජනා කළ විපක්ෂ නායක පදවිය තමන්ට ලැබිය යුතු යැයි කීය. “මහින්දලා දැන් වඩාත් සමීප ශ්‍රී.ල.නි.පයට නොව පොහොට්ටුවට..” යැයි කී නිමල් එබැවින් තමන්ට විපක්ෂ නායක පදවියවත් අවශ්‍ය යැයි කීය. එවිට ජනපතිවරයා කීවේ තමන්ගෙන් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට අසාධාරණයක් සිදුවූ නිසා එතුමා පත්කළ යුතු බවය. මේ ගැන නිමල් දිගින් දිගටම පෙරුත්ත කරන විට “හොඳයි අපි හෙට බලමුකෝ” කියා ජනාධිපතිවරයා කතාව වෙනත් පැත්තකට හරවද්දී මහියංගනේ ලක්ෂ්මන් සෙනෙවිරත්නද කීවේ “සර් ඇත්තටම නම් අපි එ.ජා.ප ආණ්ඩුවට ඇතුළුවෙලා සහාය දෙන්න ඕනෑ” කියාය. එවිට ජනාධිපතිවරයාට කේන්ති ගොස් “ලක්ෂ්මන් අපි යූ.ඇන්.පී ආණ්ඩුවකට යන්නෙ නැහැ. ඔයා ඡන්දෙත් පැරදිලා හිටියෙ. මමයි ඔයාව මන්ත්‍රී කළේ..” යි කී විට ලක්ෂ්මන් සෙනෙවිරත්න කීවේ “ඔව් සර් මම පැරදුණා තමයි. මම පැරදුණේ ඔබතුමා නිසායි. ඒකත් මම කියන්න ඕනෑ..” යැයි ජනපතිට උත්තර බැන්දේය. කෙසේ හෝ රැස්වීම අවසන් වනවිට ජනාධිපතිවරයා නැවතත් කීවේ ශ්‍රී.ල.නි.පය හෝ එ.ජ.නි.සය මින් ඉදිරියට එ.ජා.පය සමඟ ආණ්ඩු නොකරන බවය.

ඒ කටයුතු සිදුවෙද්දී එ.ජ.නි.සයේ වෙනම පිරිසක් පක්ෂ මාරුවට සැරසෙමින් සිටියෝය. ඒ මුලින් කී ලක්ෂ්මන් සෙනෙවිරත්න, ඉන්දික බණ්ඩාරනායක හා විජිතමුණි සොයිසාය. ඒ හැර දයාසිරි ජයසේකර, මහින්ද සමරසිංහ, ෆයිසර් මුස්තාපා, රන්ජිත් සියඹලාපිටිය යන අයගේ නම්ද පක්ෂ මාරුව ගැන කියැවුණි. නමුත් මහින්ද සමරසිංහ ආණ්ඩුවට ගන්නවාට රාජිතත්, දයාසිරි ගන්නවාට අකිල විරාජුත්, ෆයිසර් ගන්නවාට මරික්කාර් සහ මුජිබර් රහුමනුත් ඒ.එච්.එම්. ෆවුසිත් දැඩි ලෙස විරෝධය දැක්වූ බව වාර්තා විය. එහෙත් මෙයින් දයාසිරි ජයසේකර පමණක් තමන් කිසිසේත්ම පක්ෂ මාරුවකට සූදානම් නැතැයි පසුව ප්‍රකාශ කර තිබිණි. අන්තිම මොහොතේත් නිමල් සිරිපාල හා මහින්ද සමරසිංහ පක්ෂ මාරුවට ජනපති ඉඩ නොදීම ගැන අසතුටින් ජනපති කාර්යාලයේදී අදහස් පළකර තිබිණි.

මෙම රැස්වීමෙන් පසුදා මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ මන්ත්‍රී කණ්ඩායමත් ශ්‍රී.ල.නි.ප පිරිසත් ජනපතිවරයා එකට කැඳවා තිබිණි. එහිදීත් තීන්දු කළේ රජයට එක් නොවන්නටය. මෙහිදී දයාසිරි ජයසේකර මන්ත්‍රීවරයා සිය හිතවත් මන්ත්‍රීන්ට කීවේ අප පක්ෂයේ කිසිවකු සුළු ජාතීන්ගේ සිත් රිදෙන ලෙස කතා නොකළ යුතු බවය. ඔවුන්ගේ ඡන්දද ජනපතිවරණයේදී වැදගත් නිසා මෙම කරුණ හෙතෙම අවධාරණය කරන වග සඳහන් කළේය. එවිට තාරක බාලසූරිය හා සුසන්ත පුංචිනිලමේ කීවේ සුළු ජාතිකයන් පමණක් නොව සමනල කණ්ඩායමද තරහ කරගත යුතු නැත කියාය. ඒ අය ලක්ෂ 4ක් පමණ රටේ සිටින නිසා ඔවුන්ගේ ඡන්ද පදනම අමතක නොකළ යුතු වග ඒ දෙදෙනා මතක් කළෝය. ළඟදී එ.ජා.පයෙන් පැමිණි පැරණි ශ්‍රී ලංකා කාරයකු වන එස්.බී. නාවින්න මහතා කීවේ තමන් සමඟ පක්ෂ මාරුකළ 6 දෙනා නැවත එ.ජා.පයට නොයන බැවින් තමන්ලාටත් පක්ෂ සංවිධාන ව්‍යුහය තුළ වගකීමක් අවශ්‍ය යැයි කියාය. ඒ ගැන කතා කරන්නට හමුවෙමු යැයිද නාවින්න ජනාධිපතිතුමාට කීය.

මෙම රැස්වීමේ ප්‍රධාන අරමුණ වූයේ මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා එ.ජ.නි.සයෙන් විපක්ෂ නායක ධුරයට නම්කිරීම ගැන තීන්දුවක් ගැනීමය. එය සියල්ලන්ගේම එකඟතාවෙන් සිදුවෙද්දී කලින් විපක්ෂ නායක පදවිය ඉල්ලා සිටි නිමල් සිරිපාල මහතා නිහඬව දෑස් පියාගෙන සිටිනවා පෙනුණි. අනතුරැව අගමැති දිව්රුම් දුන් දා ජනාධිපති කළ කතාවට වාසුදේව, ඩිලාන් මෙන්ම ඩග්ලස් දේවානන්දද ප්‍රශංසා කළහ.

එ.ජා.පය පසුගිය කාලයේ තමන්ට ආණ්ඩු බලය ලබාගන්නට ගෙන ගිය සටනේ ජයග්‍රහණය සැමරීමට ගාලු මුවදොර පැවැත්වූ ජනරැලියට විශාල පාක්ෂිකයන් පිරිසක් පැමිණ සිටියහ. ජයග්‍රහණයෙන් උද්දාමව සිටි පාක්ෂිකයන් ඇමතූ නව අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සඳහන් කළේ එ.ජා.පය ඉදිරියේදී ජාතික ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පෙරමුණ නමින් පුළුල් දේශපාලන සන්ධානයක් ආරම්භ කරන වගය. රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තහවුරු කිරීම සඳහා නව සන්ධානය අරඹන බව පැවසූ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මේ සඳහා දේශපාලන පක්ෂ රැසක් සම්බන්ධ වන බවද කීය. පසුගිය කාලයේ පාක්ෂිකයන්ට ලබාදීමට අපහසු වූ සහන නව රජය යටතේ ලබාදීමට පියවර ගන්නා අතර පාක්ෂික ජනතාවටද විශාල සහන මල්ලක් සපයන බව ප්‍රකාශ කළේය.

කැබිනට් මණ්ඩලයට එක්වීම ගැන එ.ජ.නි.සයේ බරපතළ උනන්දුවක් තිබූ මන්ත්‍රීන් හා ජනාධිපතිවරයා අතර සාකච්ඡා වට ගණනාවක් පැවැත්වුණි. එහෙත් ජනපතිවරයා ආණ්ඩුවට එක්වීමට ඔවුන්ට අවසර දුන්නේ නැත. ඇමැති තනතුරු ලබා නොදෙන බවද කීය. එවිට එක් සාකච්ඡාවකදී දුමින්ද දිසානායක කීවේ “ඔබතුමා මොනවා කීවත් අපි කිහිපදෙනෙක් ආණ්ඩුවට යන” බවය. තනතුරුවලට වඩා ප්‍රතිපත්තිය වැදගත් බව කී හෙතෙම 2015 ජනවාරි 08 ජනවරමට පයින් නොගැසිය යුතු බව කීය. නිමල් සිරිපාල, ෆයිසර් මුස්තාපා ආදීන්ද ඒ මතයේම සිටියද ජනපතිගෙන් කිසිම බුරුලක් ලැබුණේ නැත. අවසානයේ ගිය බදාදා හැන්දෑවේ මෛත්‍රී සමඟ සිටින මන්ත්‍රීන් 21 දෙනා සහ මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අතර සාකච්ඡාවක් ජනාධිපතිවරයා විසින් සංවිධානය කරන ලදී. දෙපක්ෂය අතර තිබෙන ප්‍රශ්න සමථයට මෙම සාකච්ඡාව කැඳවිණි. එහිදී දෙපක්ෂය සුහදව අදහස් හුවමාරු කරගත් අතර ජනපති පක්ෂය එකට තබාගැනීමේ වැදගත්කම අවධාරණය කළේය.

Loading...