Loading...

අගමැති දිව්රුම් දීමෙන් පසුව අරලියගහ මැඳුරේදී එ.ජා.ප ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ගේ හමුවක් පැවැත්වුණි. එහිදී ගාමිණී ජයවික්‍රම පෙරේරා, හරීන් ප්‍රනාන්දු සහ රංගේ බණ්ඩාර යන මන්ත්‍රීවරුන් ජනාධිපතිවරයාගේ කතාව ගැන සිය නොසතුට හා විවේචනයන් සිදුකරමින් කීවේ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මීට පිළිතුරු දිය යුතු බවය. එසේ නොකළොත් ජනාධිපතිවරයාගේ කතාව සාධාරණ යැයි ජනතාව සිතන්නට පුළුවන් බවද ඔවුහු පෙන්වා දුන්හ. එහෙත් රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කීවේ පිළිතුරු දෙන ආකාරය සෙමෙන් කල්පනා කර බලමු කියාය. රජයේ ඉදිරි කටයුතු සඳහා පක්ෂයක් ලෙස ශ්‍රී.ල.නි.ප සහාය ලබාගෙන ජාතික ආණ්ඩුවක් නැවතත් සාදාගන්නට පියවර ගත යුතු බව තමන්ගේ මතය බව කී රනිල්, ඒ නිසා මෙබඳු කාරණාවලදී පරෙස්සමින් ක්‍රියා කරමු යැයි පක්ෂ ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ට කීය.

ඉන් අනතුරුව අගමැති රනිල් සහ විපක්ෂ නායක සම්පන්දන් මහතා අතර හමුවක් විපක්ෂ නායක නිල නිවෙසේදී සිදුවිය. ඒ අවස්ථාවට දෙමළ සන්ධාන මන්ත්‍රී එම්.ඒ. සුමන්තිරන්ද සහභාගි විය. එහිදී සම්පන්දන් මහතා කීවේ උතුරේ ප්‍රශ්නයට දේශපාලන විසඳුමක් ඉක්මනින් අපේක්ෂා කරන වගය. අලුත් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව ගෙනැවිත් එම කටයුතුවලට ප්‍රමුඛතාව දෙන්නැයි සම්පන්දන් මහතා ඉල්ලා සිටියේය. රනිල් ඉන් අනතුරුව දෙමළ ජාතික සන්ධානයට ස්තූති කළේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය දිනාගැනීමේ සටනේදී එ.ජා.පයට උදව් කිරීම ගැනය. එවිට සම්පන්දන් කීවේ “අපි රජයට සහාය දුන්නට ආණ්ඩුවේ කිසිම තනතුරක් අපේක්ෂා කරන්නේ නැහැ. ඔබතුමා සුදුසු විදියට ආණ්ඩුව ගෙනයන්න” කියාය.

අගමැතිතුමා දිවුරුම් දීමෙන් පසුව ආණ්ඩුව විසින් ජයගත යුතු ලොකුම අභියෝගය වූයේ 30 දෙනකුගෙන් සමන්විත අමාත්‍ය මණ්ඩලයක් පත්කර ගැනීමය. ශ්‍රී.ල.නි.පය හෝ එ.ජ.නි.සය ජාතික ආණ්ඩුවකට එක් නොවිය යුතු යැයි ජනාධිපති මෛත්‍රී තරයේම ප්‍රකාශ කිරීම නිසා කැබිනට්ටුව 30ට සීමා කළ යුත්තේ ව්‍යවස්ථාව අනුවය. ජනාධිපති හා අගමැති දෙදෙනාගේ විෂයන් ඉවත් කළ විට පත්කළ හැකි වන්නේ අමාත්‍යවරුන් 28 දෙනෙක් පමණි. රජයේ හවුල්කාර පක්ෂ හා ජ්‍යෙෂ්ඨයන්ට යුතුකම් ඉටුකළ යුතුය.

එහෙත් පක්ෂය තුළ වඩාත් ප්‍රබලම අර්බුදය හටගත්තේ මුදල් අමාත්‍ය ධුරය සම්බන්ධයෙනි. එය රවි කරුණානායක මහතා දිගින් දිගටම ඉල්ලා සිටි අතර මංගල, මලික් ඇතුළු පක්ෂයේ සෑහෙන පිරිසකගේ මතය වූයේ මුදල් අමාත්‍ය ධුරය රවිට ලබාදීම පක්ෂයේ අනාගතයට අහිතකරව බලපාන බවය. රවිට වෙනත් විෂයක් පැවරීම ගැන පක්ෂ ජ්‍යෙෂ්ඨයෝ එකඟ වූ නමුත් මුදල් විෂය ලබාදීමට විරෝධය දැක්වූහ. රවි කරැණානායක මේ ගැන දැඩි ලෙස කෝපයට පත්ව ප්‍රබල වාද විවාදවලට යොමු වූ බව අරලියගහ මැඳුරෙන් වාර්තා විය. වරක් ඔහු දැඩි තීරණයක් ගන්නා බව කියමින් පිටත්ව ගිය බවද දැනගන්නට ලැබිණි.

නමුත් එ.ජා.ප මන්ත්‍රී කණ්ඩායම ගිය අඟහරුවාදා රැස්වූ විට අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මුහුණදී සිටින කැබිනට්ටුව තෝරාගැනීමේ ප්‍රශ්නයේදී ඔහුට සහාය ලබාදීමට එ.ජා. පෙරමුණේ ජ්‍යෙෂ්ඨයෝ පිරිසක් එකඟ වූහ. මනෝ ගනේෂන්, රිෂාඩ් බදුයුදීන්, මලික් සමරවික්‍රම, තිලක් මාරපන මෙහිදී මූලික වූහ. දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ යම් යම් විවේචන නිසා ඩී.එම්. ස්වාමිනාදන් මහතා පසුව තමන්ටද අමාත්‍ය පදවියක් අවශ්‍ය නැතැයි කීය. ඒ අතර අමාත්‍ය චම්පික රණවක මාධ්‍යයට ප්‍රකාශයක් කරමින් කීවේ එක්සත් ජාතික පක්ෂය දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙන් ආණ්ඩුවට සහාය ලබාගැනීමෙන් දකුණේ සිංහල ජනතාව අතර එ.ජා.පය දෝෂදර්ශනයට ලක්වන බවය. ඒ නිසා ශ්‍රී.ල.නි.ප ඇතුළු සිංහල පාර්ශ්වවලින් 113ක මන්ත්‍රී සංඛ්‍යාව ලබාගත යුතුය යන්න චම්පිකගේ අදහස විය. ඔහු එලෙස සහාය ලබාගන්නට එ.ජ.නි.සයේ නිමල් සිරිපාල, මහින්ද සමරසිංහ ආදීන් සමඟ දිගින් දිගටම සාකච්ඡා ආරම්භ කර තිබිණි.

Loading...